Activitatea extrascolara desfasurata la nivelul scolii este bogata si variata si are ca unul din obiective atragerea elevilor scolii in activitati educative in detrimentul celor stradale care de cele mai multe ori sunt in defavoarea elevilor. Activitatile sunt numeroase si apar la intervale scurte de timp. Vom aminti doar cateva care s-au bucurat de atentia elevilor scolii noastre.

Concursul regional "Pe tărâmul logicii" - ediția 2018 - 2019

Regulamentul concursului

Revista literară ”Ad Litteram”

Numărul 1

Numărul 2

Numărul 3

Concursul "Radical" - ediția 2018

Rezultate clasa a III-a
R
ezultate clasa a IV-a
Rezultate clasa a V-a
Rezultate clasa a VI-a
Rezultate clasa a VII-a
Rezultate clasa a VIII-a

Simpozionul interjudețean "Nicolae Macarovici" - ediția 2017 - 2018

Concursul regional "Pe tărâmul logicii" - ediția 2017 - 2018

Rezultate ¨Pe taramul logicii 2018¨ - clasa a III-a - etapa județeană
Rezultate ¨Pe taram logicii 2018¨ - cls. a IV-a - etapa județeană

Rezultate ¨Pe taramul logicii 2018¨ - clasa a III-a - etapa regională
Rezultate ¨Pe taram logicii 2018¨ - cls. a IV-a - etapa regionala

Concursul Județean de Matematică ”Radical” (2016 - 2017)
Simpozionul Județean "Nicolae Macarovici" ediția I (2016 - 2017)

Fișa de înscriere concurs ”Radical”
Fișă de înscriere simpozion ”Nicolae Macarovici”
Metodologia de organizare și desfășurare a simpozionului ”Nicolae Macarovici”
Regulamentul concursului județean de matematică ”Radical”

Rezultate concurs ”Radical”2017

Barem clasa a III-a
Subiect clasa a IV-a
Barem clasa a IV-a

Barem clasa a IV-a Pe taramul logicii Faza judeteana 2016 (2)
Barem cls a III-a Pe taramul logicii faza jud 16.04.2016 (2)
Rezultate finale , cls. a III-a -Pe taramul logicii- etapa   judeteana, aprilie 2016
Rezultatele  obtinutela cls. a IV-a, CONCURS  Pe taramul logicii FARA INV.
Subiect cls a III-a Pe taramul logicii faza jud 16.04.2016
Subiecte clasa a IV-a Pe taramul logicii Faza judeteana 2016 (4)

* Au fost desfasurate activitati cu ocazia tuturor evenimentelor care au avut loc pe parcursul anului scolar.

* 1 Decembrie - Ziua Nationala a Romaniei a fost marcata de evenimente importante cum ar fi: comemorarea eroilor si depunerea de coroane de flori la monumentul acestora din orasul nostru, spectacol in care au evoluat formatia de muzica populara "Firicelul", recitatori, punct documentar pe tema "Unire in cuget si-n simtiri", expozitie cu lucrari ale elevilor etc.

* Ziua de 15 ianuarie a fost sarbatorita prin desfasurarea unor concursuri pe tema operei marelui poet, recitari de poezie, medalioane literare desfasurate la nivelul claselor, la biblioteca scolii si la biblioteca orasului.

* 24 Ianuarie - Unirea Principatelor a fost o zi plina de actiuni reprezentative - montaje literar-muzicale, expozitie de lucrari plastice, scenete, mese rotunde etc.

*Elevii scolii sunt permanent antrenati in concursuri scolare:
a) locale - Micul matematician, Comunicare. Ortografie. RO, Educatie civica, Cangurul, Eurojunoir, Proeducatia, Festivalul concurs de folclor "Muguri de tezaur"etc.
b) judetene - Concursul de logica si perspicacitate Barlad, Micul matematician, Comunicare. Ortografie.RO , Masti populare, Sarbatorile prin ochii copiilor (concursuri interjudetene), "Curcubeul Primaverii", Ritmurile Tineretii, Ritmuri pe portativ- Festival concurs de muzica usoara si populara, "Diversitatea - o sansa pentru viitor" - concurs interetnic, Festivalul de Folclor "Cantec, joc si voie buna la Negresti in batatura"
c) nationale - Micul matematician, Comunicare. Ortografie. RO, concursul Winners, Media Kinder, Concurs de Creatie Plastica si Literara "Feeria sarbatorilor de iarna", "Copilaria in lumini si umbre", "Culori, bucurii, sarbatori", "Prietenie si cunoastere"- Liliesti, Baicoi "Miracolul toamnei" - Pitesti, " Cu drag si dor de Martisor", "Arta, lumina si culoare pentru suflet"- Iasi, Eco -Fun - Constanta, "Scrisoare pentru Mos Craciun"- Horezu, "E vremea colindelor" - Prahova, "Calator prin Europa" - Dambu- Baicoi, "Scrisoare catre prietenul meu" , Concursul National de muzica pentru formatii corale si instrumentale, solisti vocali si instrumentali din invatamantul preuniversitar etc.
d) internationale - "Creativitate si inovatie didactica" - Rodna, "Sarbatoarea Invierii" Gura Galbena, Republica Moldova

* Cercuri scolare - Cerc de creatie "Tinere condeie" - prof. Savuta Viorica
- Cerc de sah - prof. Scarlat Gica, Cupa orasului Husi la sah, locul al VI-lea.
- Cerc de matematica "Micul Matematician" - prof. Popa Vasile
- Cercul de Teatru "Masca" - prof. Calciu Mona, Birzu Cornelia, Andor Elena, Mereu Oana a obtinut numeroase premii la concursurile judetene si nationale: "Impreuna pentru viitor" Vaslui, Festivalul de teatru pentru copii "George Constantin" etc.
- Cercul de maini indemanatice - bibliotecar Constantinescu Iuliana-Elena

* Reviste scolare - "Tinere condeie" (clasele V-VIII), "Curcubeu de vorbe" (clasele I-IV), "ABC-ul sanatatii" - revista de ecologie (clasele I-IV).

* Participarea cadrelor didactice la simpozioane judetene si interjudetene, nationale si internationale din care amintim cateva:
- Simpozion National "Creativitate in psihologie" - Constanta;
- Simpozionul National "Educatia pentru cetatenie democratica a scolarului mic - drepturile copilului" - Negresti;

* Proiecte scolare - "Feeria sarbatorilor de iarna" , "E dreptul meu!", "Podul prieteniei si al cartii" - proiect transfrontalier in colaborare cu scoli din Republica Moldova, concurs de proiecte scolare pe tema nediscriminarii in colaborare cu Organizatie "Salvati Copiii" etc.